Yeni Moda, Yeni Modelleri

Ramazanda Susatmayan Gıdalar

Ramazanda Susatmayan Gıdalar

Ramazan ayında susuzluk duygusunu hissetmeden oruç tutmayı hepimiz istiyoruz. Hepimizin susuz hissetmemek için kendince geliştirdiği yöntemler var. Susuzluk durumu beslenmeyle de alakalı. Mesela iftarı açarken fazla yağlı yiyecekler tüketmek susama duyusunu uyaracaktır. Bu sebeple tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Ramazan ayını susuzluk hissini az hissederek, sağlıklı şekilde geçirmek için bazı dikkat etmek gereken hususlar var. Bilinçli olarak beslenmek bunların başında geliyor. Temelde baharat, yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durmak lazım. Sulu meyveleri tüketmek su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. El yapımı yoğurt, süt gibi gıdalar da su ihtiyacını karşılar ve tok hissetmenize de yardımcı olur. Uzmanların ortak olarak söylediği önerileri toparlayacak olursak; iftardan sonra aralıklarla sık sık sıvı tüketmek lazım. Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınılmalı. Hayvansal proteinli ağır yemekler yerine hafif yemekler tercih edilmeli. Sahurda sucuk gibi yiyeceklerden uzak durulmalı, bunlar su içme isteğini artıracaktır. Her zaman kullandığınız tuz miktarını biraz daha azaltmanızda da fayda var.
Oruç tutarken susuz hissetmemek için püf noktaları veren videoda uzak durulması gereken yemeklerden bahsedilmiş. Fazla tuzlu ve baharatlı gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtilmiş. Yine fazla yağlı yemekler de susamaya sebep olmakta. Sahur zamanı aralıklarla su içilmesi gerek. Birdenbire hızlı su tüketmek midenizi yoracaktır ve tükettiğiniz su miktarı toplama göre daha az olacaktır. Videonun sonunda oruç tutarken açlık ve susuzluk hissederseniz yapmanız gereken basit bir nefes egzersizi verilmiş. REKLAM

Hava sıcak ve açlık süresi uzun olduğu için uzmanlar sahura kadar bol bol su içmeyi öneriyor. Yemeklerde az baharat

, az yağ ve hafif yemekler öneriliyor. Sağlıklı oruç tutmak için mutlaka sahura kalkmak gerekiyor. İftardan sonra aralıklarla bol sıvı tüketilmesi ve meyve yenilmesini tavsiye ediyorlar.

Uzmanlara danışılan susuzluk durumuyla ilgili konuşmalarda, sıvı ihtiyacının büyük kısmını sulu meyveler tüketerek geçirmek gerektiği söylenmiş. Sıvı içeren karpuz, kavun gibi meyveler öncelikli yenilmeli. Asitli ve şekerli olan koladan uzak durmakta fayda var. Yine susamamak için yoğurt tüketimi tavsiye ediliyor. Susamamak için unlu ürünlerden uzak durmak gerektiğine de vurgu yapılmış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler