Yeni Moda, Yeni Modelleri

Evde Organik Sabun Yapımı

Evde Organik Sabun Yapımı

Organik sabunlar fazla kimyasal madde içermemesi nedeniyle çok fazla tercih ediliyor. Son dönemlerde yapılan bilinçlendirme çalışmaları ve bilgilendirmeler neticesinde artık çoğu kişiler her sabunu yüz gibi cildin hassas bölgelerinde kullanamayacağını biliyor. Özellikle yüz bakımı denildiği zaman akla organik sabunlar geliyor. Aromatik doğal kokusu ve içeriğinde zararlı kimyasal barındırmaması nedeniyle organik sabunlar güvenle kullanılabiliyor. Organik sabunları pek çok yerden temin edebilirsiniz fakat biz bugün sizlerle evde organik sabun yapımını inceleyeceğiz. Organik sabun yapımı için malzemelerimiz; yağ, su, sodyum hidroksit (kostik) ve isteğe bağlı olarak istediğiniz bitkisel yağ. Bitkisel yağları kullanarak sabunun daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Sabunun şeklini vermek için kalıp kullanırsanız daha estetik görüntü elde edersiniz. Yapacağınız sabunun aromasına göre içeriğine kahve çekirdeği

, portakal kabuğu, lif gibi ürünler koyabilirsiniz. Malzemeleri minimum düzey için vereceğim, siz yapacağınız sabun miktarına göre oranlayıp artırabilirsiniz. Organik sabun yapımı için 250 gram yağ, 75 gram su, 31 gram kostik kullanıyoruz. Kaplara koyduğumuz malzemeleri nasıl birleştireceğimiz konusuna gelirsek; suyun üzerine kostiği yavaş yavaş döküyoruz. Bu esnada çıkan gazı solumamak için dikkat ediniz. Kostik maddesini suda çözdürmek için plastik kaşıkla biraz karıştırıyorsunuz. Kostik suda erirken ısı çıkacaktır, bu ısı ortalama 80 derece civarlarında. Kostik suda eridikten sonra soğumasını ve 30 derece civarına gelmesini beklemelisiniz.

Ardından erimiş karışımı süzgeçten geçirerek erimeyen kostik maddesini ayırıyoruz. Sonrasında yağı ekliyoruz ve karışımı puding kıvamı alana kadar karıştırıyoruz ve karışım kalıplara dökmeye hazır hale geliyor. Kalıplara döktüğümüz sabunların jelleşmesini ve kıvamı almasını bekliyoruz. Tekli kalıp kullanımında jel kıvama gelme süresi uzar. Çoklu kalıpları kullanıp sonrasında sabunları kesebilirsiniz.
Resimleri tam boy görüntüleyebilmek için lütfen küçük resimlerin üzerine tıklayınız.

Organik sabunların daha aromatik olması için portakal, elma gibi meyveleri kuruttuktan sonra kalıpların dibine koyarak bu şekilde organik sabun üretebilirsiniz. Organik yağlar vasıtasıyla hoş kokulu içeriğe sahip bu sabunların daha keskin kokmasını sağlayabiliriz. Sabunları kalıptan çıkardıktan sonra güneş ışığında bir süre kurumasını beklemelisiniz. Bu şekilde istediğiniz malzemelerle, yukarıdaki oranlar doğrultusunda organik sabun üretebilirsiniz. Kekik, tarçın gibi aromatik bitkisel sabunları yaparken içine bu malzemeleri de serpebilirsiniz. Sabunları özellikle yüzünüzde kullanacaksanız, bu malzemeleri koymadan önce sudan geçirip temiz olduğundan emin olun. İdeal bir sabun için kalıpta kalma süresi 24 saat ve güneşte kalma süresi 24 saat dersek ortalama 2 gün kurutma işlemi yapmalısınız. Hepinize kolay gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler