Yeni Moda, Yeni Modelleri

Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı

Kefir; bağışıklık sistemini destekleme ve sindirimi düzenleme özelliğinden dolayı çok yararlı bir içecek. Ayrıca yanık ve cilt lekelerine de iyi geldiği bilinmekte. İçeriğindeki immunglobulin denilen antikorlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Kefiri hazır olarak almak çok kolay olsa da, hazır ürünlerin içine koruyucu madde koyulmasından kaynaklı olarak, en güzelinin evde yapılan olduğunu belirtmek isterim. Tıpkı hazır yoğurt yerine köy yoğurdu yemek gibi, kefirin de kendi yaptığımız ürün olması tat ve doğallık açısından tavsiye edilmekte. Kefir yapmak için kefir mayasına ihtiyacımız var. Kefir mayasını aktarlardan ve eczanelerden temin etmek mümkün. Küçük bir kefir mayasını sürekli pasaj yaptıkça ebatı büyüyecektir. Büyüyen kefir tanesini birilerine verebilir veya bir kısmını atabilirsiniz. Kefir yaparken dikkat edilecek bazı hususlar var. Bunlar; kesinlikle metal malzeme kullanılmaması, mayalanırken ışık almaması, oda sıcaklığında muhafaza etmek ve kapağın hava almamasını sağlamak. Ayrıca kefir yapımında kullandığımız malzemelerin hijyenik olmasına dikkat etmekte fayda var.
1) Yarım litre kefir yapmak için gerekli şartların sırayla gösterildiği videoda; oda sıcaklığında yarım litre sütün üzerine kefir tanesi atılıyor ve ağzı kapatıldıktan sonra yaklaşık 2 gün kadar karanlık ortamda mayalamaya bırakılıyor. Ardından plastik süzgeç kullanarak kefiri süzüyoruz ve üstte kalan kefir tanelerini yıkıyoruz. Bir sonraki pasaj işlemi için kefir taneleri hazır hale geliyor.

2) Kaynamış sütle kefir yapımını gösteren video: Sütü kaynattıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekleniyor. Ardından önceden mayalanan kefir plastik süzgeç ve tahta kaşık yardımıyla süzülüyor ve çeşme suyuyla yıkanıyor. Şişeye koyulan kefir tanelerinin üzerine süt ekleniyor. Burada 21 günde 1 kefirin dinlendirilmesi gerektiği detayına yer verilmiş ve bu sebeple kefiri suya koydular. Bir veya 2 gün suda bekletilen kefir normal şekilde tekrar mayalanabilir.

3) Sürekli yapımından bahsettiğimiz kefirin faydaları saymakla bitmez. İşte cilt sağlığından

, bağışıklık sistemine kadar pek çok mekanizmayı olumlu etkileyen kefirin faydaları. Kefirin en önemli faydalarından biri de yaz aylarında aromatik tadıyla bizlere serinlik vermesi. Pek çok yararlı şeyi bünyesinde barındıran kefirden her sabah 1 bardak içmekte fayda var. Güne zinde başlamak için düzenli kefir tüketmenizi öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler