Yeni Moda, Yeni Modelleri

Doğa Severler İçin Karadeniz Tatil Bölgeleri

Doğa Severler İçin Karadeniz Tatil Bölgeleri

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler: Karadeniz bölgesi gerek doğasıyla gerekse kültürel yapısıyla Türkiye’nin en güzel en müstesna yerleri arasındadır. Filmlere konu olan harika doğasıyla Karadeniz için aslında ne söylesek az. Bizi Karadeniz’e götürecek gitti mi de görmeden gelinmeyecek yerleri tüm bunların hepsini sizin için hazırladık. Öncelikle Sümela Manastırından başlayalım.
Sümela Manastırı:Karadeniz Bölgesinin en çok ziyaretçi akımına uğrayan tarihi yerlerinden biri olan Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka İlçesine sadece birkaç km uzaklıkta olan Karadağ’ın yamaçlarındadır. MÖ 350–400 arasında inşa edildiği varsayılan bu tarihi manastırın içinde Anakaya kilisesi, ayazma, çan kulesi, şapeller, kütüphane öğrenci odalarının dışında yemekhane ve mutfak var. Manastırda dolaşırken ilk göze çarpan Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın yasak olan o elmayı yemeleri sonucu cennetten kovulduğunun resmedildiği tablolar oluyor. Yine Meryem Ana ve Hz. İsa’nın doğumu ve takdiminin anlatıldığı freskler insanı bakar bakmaz adeta büyülüyor.

Valla Kanyonu: Kastamonu’nun Pınarbaşı Murat Paşa Köyü’nde ki Valla Kanyonu Dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak ün salmış. Muhteşem güzellikteki bu eşsiz manzarasıyla mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken eşsiz yelerden birdir. Doğaseverleri siz artık burada İster fotoğraf çekinin ister o tertemiz havayı içinize çekin.
Filyos Kalesi:Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesinin Orta Çağ’da Romalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Doğa, tarih ve denizin buluştuğu bir ortamda bu tarihi kaleyi ziyaret etmeden gelmek olmazdı. Güçlü ve heybetli görünümü ile insanı adeta zamana yolculuğa çıkartıyor.
Cehennemağzı Mağaraları: Karadeniz’e giderken Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde bulunan Cehennem ağzı Mağaraları uğramadan yola devam etmek olmaz. Acheron Vadisi olarak bilinen bu bölgedeki Yan yana sıralanmış bu üç mağara sizi antik bir yolculuğa çıkaracak. İlk mağaranın daha çok ibadethane olarak kullanıldığı biliniyor. Duvarlardaki mozaikler ise oldukça ilgi çekici. İkinci mağarada ki fil ayağı olduğunu görüyoruz. Diğer iki mağaraya göre çok daha geniş olan bu üçüncü mağaranın zemini tamamıyla su kaplı.
Erfelek Şelalesi:Sinop’un Erfelek ilçesindeki Erfelek Şelalesi İki ormanın birleştiği derin vadi içerisinde saklı cennet misali konumlanmış kalıyor. Öğreniyoruz ki burası aynı zamanda Tabiat Parkı olaraktan koruma altına alınmış. Zengin hayvan ve bitki çeşitliğine sahip olan bu Parkın içinde ise, doğaseverler için, yürüyüş parkurunun yanı sıra tırmanma alanı da bulunuyor.
Amisos Tepesi:Adını Samsun’un eski adından alan bu muhteşem tepede geçmişte Atinalılar hüküm sürmüş. Bu nedenle Medeniyet beşiği olarak kabul edilen Amisos Tepesi, insanı dinlendiren deniz manzarasıyla, yemyeşil alanıyla güzel anılarınızı Fotoğraf çektirerek ölümsüzleştireceğiniz harika bir yer.
Aynalı Mağara:Amasya’ya 3,3 kilometre uzaklıktaki vadide bulunan bu ünlü mağara adeta bir kaya mezarı. Sanıldığı gibi mağaranın dışında ayna olduğundan değil, dışının parlatılması nedeniyle adının “aynalı” mağara olduğunu da söylemeden geçmek istemedik.
Limni Gölü:Gümüşhane ili Torul’un ilçesi sınırlarındaki Zigana köyün Saronay Yaylası’nda bulunan Limni Gölü, tam bir doğa harikası. Tertemiz havasıyla İnsanı dinlendiriyor.
Zil Kalesi: Rize Çamlıhemşin ilçesinin güney bölümünde konumlanmış olan Zil Kalesi, tüm heybetiyle Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulu .Etrafı ağaçlarla kaplı olan bu tarihi kale Dış slinkar, orta slinkar ve iç kale olmak üzere üç ayrı bölümden oluşuyor. Zil Kalesi’ bölgenin Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle kullanılmaya başlanılmış.
Pokut Yaylası: Çamlıhemşin İlçesinde bulunan Pokut Yaylası, muhteşem doğa manzarası ve tertemiz havasıyla Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında diyebiliriz. Ayrıca isteyene Yayla evlerinde konaklama imkânınız da var. Kendine has ve özgün mimarisi dokusu muhteşem doğası ve doğal ortam da konaklama olanağı ile oldukça huzur verici bir ortama sahip.
Anahtar kelimeler; Karadeniz, geizlecek yerler, Zil Kalesi,Pokut Yaylası,Limni Gölü, Amisos Tepesi ,Erfelek Şelalesi ,Valla Kanyonu,Sümela Manastırı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler