Yeni Moda, Yeni Modelleri

Cam Boyama Yöntemiyle Kavanoz ve Şişe Yenileme Fikirleri

Cam Boyama Yöntemiyle Kavanoz ve Şişe Yenileme Fikirleri

Cam mutfak ürünlerinin çoğundan harikalar yaratabiliriz. Bir kaç farklı cam boyama tekniği ile oldukça güzel ve şahane modellerde birbirinden cici ürünler tasarlayabiliriz. Cam boyama için gerekli malzemeler: özel cam boyaları, ponpon adı verdiğimiz ucu saplı süngerler, süsleme için model şeklinde kesilmiş kalıp, tercihe göre cam süsleme hamuru ve sprey vernik. Cam boyarken akrilik boyaları kullanmamız pek tavsiye edilmez çünkü cam kaygan bir yüzeye sahip ve akrilik boya bunun için uygun değildir. Bu sebeple cam kavanoz veya başka ürünleri boyamak için özel cam boyalarını tercih ediyoruz. Boyama işleminden sonra cam ürünü fırına sürmek pek mümkün değil bu sebeple havayla kuruyan özel süsleme hamurlarını kullanmaktayız. Fırça yerine ponpon süngerlerle boyama yapma sebebi ise fırça izinin kavanoza çıkmasını önlemektir. Son olarak da sprey vernik leke kalmadan pürüzsüz bir parlaklık elde etmek amacıyla kullanılıyor. Boyama işlemi için aldığımız kavanoz veya şişe her neyse ürünü yıkamamız lazım bu sayede üzerindeki yağsı tabaka gidecektir, bunun sebebi üretimden kaynaklıdır. Cam boyasını ufak bir tabak tarzı bir şeyin üzerine biraz döküyoruz ve sonrasında süngerli fırçayla biraz alıyoruz. Kavanozun etrafında yavaş yavaş bastırarak ve aynı yerin üzerine tekrar gitmemek şeklinde düzenli şekilde boyamayı yapıyoruz. Boyama sonrası bazı hava kabarcıkları olacaktır bunu en aza indirmek için fırçadaki boya azaldığı zaman tekrar kabarık yerlere sürebilirsiniz.

Kuruması için yaklaşık 12 saat geçmesi ideal olur. Kuruduktan sonra tekrar aynı işlemi uygulayarak ikinci kat boyama işlemini gerçekleştiriyoruz. İlerleyen aşamaları galeride sonra anlatmaya devam edeceğim :)Kuruyan kavanozu süslemek amacıyla boncuk, hamur tarzı ürünlerle istediğimiz şekli verebiliriz. Veya dekupaj yöntemi dediğimiz yapıştırma işlemiş uygulayabiliriz. Dekupaj yöntemi uygulamak için hoş desenli bir peçete seçebilirsiniz, İstediğiniz şekli dikkatli şekilde kestikten sonra kenar kısımlarını dikkatlice fırça ile yapıştırabilirsiniz. Deseni malzeme üzerine sabitledikten sonra cam tutkalı ile hafifçe üzerine sürüyoruz. Böylece motifimiz cam ürünümüze sabitlenmiş oluyor.
Resimleri tam boy görüntüleyebilmek için lütfen küçük resimlerin üzerine tıklayınız.

Ürün sabitlendikten sonra yıkanacak bir ürün ise vernikleme evresine geçiyoruz. Sprey vernik ile yaklaşık 10 kat vernikleme işlemini gerçekleştiriyoruz. İlk katlarda vernik kolay kurur fakat sonrasında kuruma işlemi biraz daha uzun sürüyor. Daha kaliteli bir ürün istiyorsanız kuruma işlemi gerçekleştikten sonra diğer katları yapmanızı tavsiye ederim. Sabır ve özveri ile bu işlemleri uygulayarak mutfaklarınızı hoş renklerle şenlendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler