Yeni Moda, Yeni Modelleri

Baş Parmak Çıkıntısı için Evde Egzersiz Tekniği

Baş Parmak Çıkıntısı için Evde Egzersiz Tekniği

Halluks valgus adını verdiğimiz baş parmakta şekil bozukluğu pek çok insanın sorunu. Şekil olarak estetik olmamasının yanı sıra ilerleyen olgularda ayak baş parmağında ağrıya neden olmakta ve bu sebeple pek çok kişiye ameliyat önerilmekte. Ameliyat sonrasında hastaların çoğunda tekrarlayan bunyon gelişimi ve yürürken ağrı göstermesi sebebiyle de ameliyatlar çok başarılı sayılmamaktadır. Halluks valgus olgusunu fark eden kişilerin baş parmağın içe eğiminin azalmasını sağlamak adına parmak arası makara kullanmaları önerilmekte. Geceleri kullanım için de gece ateli denilen medikal ürün tavsiye ediliyor. Bunların yanı sıra ayağımızda böyle bir şekil bozukluğu görünce yapmamız gereken bazı egzersizler var. Var olan eğimin daha da ilerlemesini önlemek adına her gün 5 dakika bu hareketleri yapmak ileride sizi ameliyat olmaktan kurtarabilir. Bir kaç farklı teknikle sizler için önerilen parmak egzersizlerini derledik. Halluks valgus daha çok kadınlarda görülmekte, bunun nedeni de giyilen dar ve topuklu ayakkabılar. Genetik etkenlerin yanı sıra normal anatomik yapıyı bozan ayakkabı tercihi halluks valgus oluşmasına zemin hazırlamakta. Ameliyat olan hastaların 40 gün kadar ayakları üzerine basmaması gerektiği gerçeğini de göz önüne alınca

, ayak parmağındaki bu duruş bozukluğunu fark edince egzersizlere başvurmak en sağlıklı yol gibi görünüyor.
Resimleri tam boy görüntüleyebilmek için lütfen küçük resimlerin üzerine tıklayınız.


Videoları görüntülemek için lütfen aşağıdaki Youtube eklentilerimizin üzerine tıklayınız.
1) Evde lastik toka veya daha farklı kalın lastiklerle uygulanacak halluks valgus yani baş parmağı çıkıntısını düzeltmek için yapılan pratik egzersiz. Bu egzersiz sayesinde baş parmakta oluşan bunyon adını verdiğimiz çıkıntı biraz gerileme gösterecek. Medikal malzeme satan mağazalardan alacağınız gece ateli ve gün içinde kullanacağınız parmak arası makaralar sayesinde bu oluşumun gerilemesini sağlayabilirsiniz. İşte bu kısa egzersiz için günde beş dakikanızı ayırmanız yeterli.

2) Yabancı anlatımlı video da yine parmak çıkığı egzersizi anlatılmış. Şekilde görülen hareketleri 10 dakikada 5’li set halinde her gün yapmak gerekiyor. Bu sayede ayak parmağının iç kısıma doğru hareket etmesinin önlendiği söyleniyor. Bu sayede ayakta bunyon adı verilen yapının oluşumu önlenerek rahat bir yürüyüşe sahip olabilirsiniz. Bu egzersiz belki de ameliyat olmanızı engelleyecek küçük bir önlem.

3) Sürekli egzersizlerinden ve korunma yöntemlerinden bahsettiğimiz halluks valgus nedir? Bu videoda halluks valgusun oluşum nedeni, ilerleme şekli ve oluşma biçimi anlatılmakta. Burada hastalığın nasıl oluştuğunu ve ne yapmamız gerektiğini profesör doktor anlatıyor. Eğer önlem alınmazsa karşımızda ilerleyen dönemlerde çıkacak sorunları düşününce, egzersizleri yapmak daha mantıklı geliyor. Videoda doktorumuzun da belirttiği gibi egzersizler oluşan durumu tedavi etmez fakat ilerlemesini önler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sponsor Siteler
Yandex.Metrica

Site Haritası-Sitemap

Moda


Kategori Seçiniz
Arşivler